Barncroft Primary School Governing Body 

Mr P Shaw

Chair of Governing Body

Local Authority Governor 

Declared Pecuniary Interests

None

Date appointed: 16th July 2015

Current Term ends: 14th June 2023

Attendance 2020-21: 100%

 Mrs S Parish

Vice Chair of Governing Body

Co-opted Governor 

 Declared Pecuniary Interests

Employed at Park Community School

Director of Park Design and Print

Trustee of Park Community Ventures

Date appointed: 15th October 2012

Current Term ends:  31st March 2023

Attendance 2020-21: 73%

Mrs S Petipher

Headteacher 

Declared Pecuniary Interests

Employed at Barncroft Primary School

Date appointed: 1st January 2021

 

Mrs E Dayton

Co-opted Governor

Declared Pecuniary Interests

Employed at Barncroft Primary School

Date appointed: 1st April 2015

Current Term ends: 31st March 2023

Attendance 2020-21: 83%

 

Miss K FitzGerald

Co-opted Governor

Declared Pecuniary Interests

Non executive Director of Southern Health Foundation Trust

Date appointed: 18th May 2016

Current Term ends: 17th May 2024

Attendance 2020-21: 80%

Mrs L Kirk

Parent Governor

Declared Pecuniary Interests

None

Date appointed: 16th October 2018

Current Term ends: 15th October 2022

Attendance 2020-21 :73%

 Mrs L Knowles

Staff Governor

Declared Pecuniary Interests

Employed at Barncroft Primary School

Date appointed: 1st September 2017

Current Term ends: 31st August 2021

Attendance 2020-21: 93%

Mr T Mitchell

Parent Governor

Declared Pecuniary Interests

None

Date appointed: 21st September 2017

Current Term ends: 20th September 2021

Attendance 2020-21: 93%

 Mr J Pitt

Co-opted Governor 

Declared Pecuniary Interests

Employed at Barncroft Primary School

Date appointed: 16th July 2015

Current Term ends: 31st March 2023

Attendance 2020-21: 100%

 Mrs J Attwood

Co-opted Governor

Declared Pecuniary Interests:  

None

Date appointed: 22nd May 2020

Current Term ends: 21st May 2024

Attendance 2020-21: 46%

Mrs C Harrison

Co-opted Governor 

Declared Pecuniary Interests:  

None

Date appointed: 21st January 2021

Current Term ends: 20th January 2025

Attendance 2020-21: 100%

Mrs J Wieczorek

Clerk to the Governing Body

 

Declared Pecuniary Interests

None

 Attendance data calculated on the basis of the number of possible meetings a Governor was able to attend during the year.  For example, either from the time they joined the FGB if mid-way through the academic year, before they were signed off sick, or before they went on extended absence due to maternity leave.